21 GÜN ŞEKERSİZ DETOKS DİYETİNE NASIL BAŞLADIM?

0
137

Merhabalar.. Sizin de canınız bugünlerde ‘şekerli bir şeyler’ istiyor mu?

Bazen hemen hemen her gün hissediyoruz bu tatlı isteğini, bazen de belli dönemlerde nüksediyor değil mi?

‘Şekerli bir şeyler’ istiyoruz hep, yemeğin üstüne tatlı, kahvenin yanında gelen çikolata, akşam 16.00-17.00 arası çayın yanındaki bisküviler, kekler..

Bitmek bilmeyen bu döngünün aslında bir bağımlılığa dönüştüğünü farkedemiyoruz. Rutin alışkanlıkların da bize gitgide zarar verdiğini anlayamıyoruz ne yazık ki bü döngü içinde.

Hayatımızın içine bu kadar işleyen ‘şekerli bir şeyler’  tüketme ihtiyacı gerçekten hissedilen, var olan bir istek mi yoksa bunu biz mi yarattık?

Son günlerde itiraf etmek gerekirse ben de biraz kaçırmıştım. İstanbul’a ziyaretime gelen kardeşimle yapılan kaçamaklar fazla kalorili ve karbonhidrat içeriği yüksek, bolca basit şeker içeren yiyeceklerden oluşuyordu. İpin ucu uzun zamandır bu kadar kaçmamıştı.

Gün içerisinde kendimi yorgun hissediyordum. Sabahları istediğim saatte uyanamıyordum. Halsizlik de oluşmaya başlayınca eski beslenme düzenime dönmeye karar verdim nihayet.

20 Şubat günü besleme düzenimi kontrol altına almaya başladım. Ama tatlı yeme ihtiyacımı nedense bastıramıyordum. Akşam bir arkadaşımla şekersiz detoks diyetini konuşmaya başladık. Aktif bir sosyal hayatımın olması, arkadaşlarımla dışarda vakit geçirmeyi, yemek yemeyi seven bir insan olmam ve akşam gidilen yüksek lisans dersleri bu konuda beni zorlayabilir diye düşündüm. Ama yine de her şeye rağmen tüm kararlılığımla başladım.

Ve 21 GÜN ŞEKERSİZ DETOKS DİYETİM bu şekilde başlamış oldu.

CEVAP VER