4000 YILLIK DOĞAL İLAÇ : HÜNNAP MEYVESİ

0
131

 

Hünnap (Ziziphus jujuba Mill.) meyvesi kökeni Çin’e dayanan , ülkemizde çok bilinmemesine rağmen Çin, Hindistan gibi ülkelerde 4000 yıldır kulanılan, üzerinde bir çok çalışma yapılmış değerli bir meyvedir.

Hünnap, bir ılıman iklim meyvesidir, bol ışık alan yerleri sever. Ülkemizde de Marmara, Batı ve Güney Anadolu, Karadeniz’de Çoruh Vadisi Havzasında, Manisa’da ve yaygın olarak Denizli’de doğal bitki örtüsü içerisinde bol miktarda bulunmakta ve değişik türleri görülmektedir.

Meyveleri iğdeye benzemekte, tatlı ve sulu olup yumurta biçiminde, önce zeytin yeşili, sonra koyu kırmızı-siyah renkli ve tek tohumludur. Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar, Ağustos-Ekim aylarında toplanır. Kurutularak da tüketilir.

Son zamanlarda popülerliği artan Hünnap meyvesi; özellikle Çin ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Hünnap meyvesinin çekirdekleri Çin’de tonik, sedatif ve uykusuzluğu giderici olarak kullanılmaktadır. Hünnap, birçok tıbbi ilacın yapımında ilave katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle iltihap azaltıcı, ağrı kesici ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlarda iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Hünnap; lif içeriğinden zengin, fenolik madde içeriği yüksektir. Vitamin açısından B vitaminleri, C vitamini, minerallerden potasyum açısından zengindir. Ülkemizde kuru meyve olarak da tüketilen Hünnap meyvesinin kurutulduğunda fenolik madde ve vitamin içeriği azalmakta olup taze halinin tüketilmesini daha çok öneririm. Böylece C vitamini ve antioksidant etkisinden daha çok faydalanmış oluruz.

Hünnap; iyi bir antiinflamatur ve iyi bir antikansorejondir. Kuzeydoğu Hindistan’da , karaciğer hastalıkları, anemi, diyare, uykusuzluk, diyabetik komplikasyonlar, kanser ve iştah kaybında yıllardır kullanılan medikal bitkilerden biridir

2016 yılında yayınlanan bir çalışmada da Hünnap (Ziziphus jujuba Mill.)’ın karaciğer toksisitesine ve kronik inflamasyonuna karşı iyi bir iyileştirici ajan olduğu gösterilmiştir.

Yapılan son fitokimyasal ve farmakolojik çalışmalarda da Hünnap meyvesi bağışıklık sistemini düzenlediği , kansere karşı koruyucu etki gösterdiği, karaciğer koruyucu, kan şekeri düzenleyici ve gastrointestinal sistem koruyuculuğu görevini gösterdiği ortaya konulmuştur.

Ayrıca bağırsak kurtlarının etkin tedavilerinde güçlü bir iyileştirici etkiye sahip ilaçlarda ilave katkı maddesi olarak kullanılmış ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alınmıştır.

Hünnapın yararları bir hayli fazla olsa da ülkemizde yetiştiriciliği sınırlıdır. Halk arasında kilogramı 6 – 12 TL arasında değişen fiyatıyla pazarı olan bir türdür. Ülkemizde yetiştiriciliğinin artması planlanmalı ve bu değerli meyveden daha çok faydalanmalıyız.

KAYNAKLAR

  • Yaşa F, Türkiye’de yetiştirilen Hünnap Meyvesinin bileşimi ve meyvenin kurutulması sırasında bileşiminde meydana gelen değişimler, Yüksek Lisans Tezi, (2016) 
  • Ji X ve ark, Isolation, structure
  • s and bioactivities of the polysaccharides from jujube fruit (Ziziphus jujuba Mill.): A review, Food Chem (2017)
  • Ghimire S ve ark, Jujube (Ziziphus Jujuba Mill.) fruit feeding extends lifespan and increases tolerance to environmental stresses by regulating aging-associated gene expression in Drosophila, Biogerontology (2017)
  • Kandimalla R. ve ark. , Protective Effect of Bioactivity Guided Fractions of Ziziphus jujuba Mill. Root Bark against Hepatic Injury and Chronic Inflammation via Inhibiting Inflammatory Markers and Oxidative Stress. (2016)

CEVAP VER