AKDENİZ’İN ORGANİK VE YARARLI MEYVESİ DİKENLİ İNCİR

0
148

Akdeniz ikliminin en gözde meyvelerinden biri olan dikenli incir hem lif kaynağı hem de vitamin deposu olma özelliğiyle yazın en yararlı meyvelerinden biri.

Kurak ve kireçli bölgelerde yetişen dikenli incir, hiçbir kaktı maddesi ve hormon bulundurmaz, kendiliğinden yetişir. Bu yüzden organik ve doğal bir meyvedir.

Dikenli incir, diğer adıyla Hint inciri kalsiyum, magnezyum,  potasyum gibi kalp sağlığını koruyan bileşenler içerir. Ayrıca C vitamini, diyet lifi ve antioksidant açısından zengindir. Bu içerik yönüyle sağlığa faydaları  saymakla bitmez. Dikenli incirin 1 adeti 42 kaloridir. 3 adet dikenli incir 2 porsiyon meyveye eşittir.

Diyet Lifi

Diyet Lifi çoğunlukla bitkilerde, tahıllarda, sebze ve meyvelerde bulunan sindirilemeyen bir karbonhidrat formudur. Dikenli incirin 1 porsiyonu 5.4 gr lif içerir. Bu da günlük lif ihtiyacının %22si’dir.Lif açısından zengin dikenli incir, sindirim sistemini çalıştırır, kabızlık ve şişkinliği önler. Kolon kanserine karşı korur.

Kalp Sağlığı

Dikenli incir kalp sağlığı açısından en yararlı maddeleri içeriğinde bulundurur. Öncelikle içerdiği yüksek orandaki lif, vücutta kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. 1 porsiyonunda 127 mg potasyum bulunan dikenli incir, zengin potasyum içeriğiyle  kan damarlarının genişlemesini sağlar böylece kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda betalain denilen antioksidant sayesinde endotel damarların güçlenmesini sağlar. Bunlar, koroner kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskinin azalmasına yol açar.

C vitamini Deposu

C vitamini; büyüme ve gelişmeye, kemiklerin onarımına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin en büyük yardımcısıdır. Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Dikenli incir, C vitamini deposu bir meyvedir. 1 porsiyon dikenli incir günlük C vitamini ihtiyacının %25’i karşılayacak kadar C vitamini içerir.

 

 

Kansere Karşı Koruyucu

Dikenli incir yüksek oranda flavanoid, polifenoller ve betalain denilen antioksidantlar içerir. Bu antioksidantlar, vücutta dolaşan serbest radikalleri yok ederek, vücudu kansere karşı korur. Araştırmalar  antioksidant içeriği yüksek besinler tüketenlerin kansere karşı daha düşük risk  taşıdığını göstermiştir. Antioksidant içeriği yüksek besinlerin aynı zamanda kan şekerinin, kalp hastalığı, makülar dejenerasyon ve katarakt gibi göz hastalıklarının, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık risklerinin azalmasına yardımcı olur.

CEVAP VER