‘CANIM TATLI İSTİYOR’ SENDROMU

0
187

Ahh başımızın belası.. Yağmur başladığında, kapalı havalarda, sıkıldığımızda, moralimiz bozuk olduğunda canımızın tatlı istemesine o kadar çok neden çıkıyor ki düşününce..

Günlük hayatta, diyet yaparken, tam da artık sağlıklı beslenme kararı vermişken belki bir ikramla bozulan, aklımıza birden düşen , canımızın deli gibi istemesine neden olan bir durumdur;  Canım tatlı istiyor Sendromu !

Birden tutuyor, bırakmıyor! Gecenin kaçı olursa olsun ya yollara düşürüyor, ya da mutfağa geçiriyor bizi.

Bazen buzdolabının önünde buluyoruz kendimizi bazen bir süpermarkette abur cubur reyonu önünde. Kısacık bir an her şey yarım saat 1 saatte oluyor bitiyor. Bittiğinde  önce bir mutluluk sarıyor. Sonra…

Sonrası pişmanlık!  ‘Neyse yarın yeniden başlarım… Bu sefer bozmayacağım diyetimi… Bir seferlikten bir şey olmaz… Alt tarafı bir dilim yedim…’ Bahaneleri beynimizden geçer ama sonu hep pişmanlık olan bu sendrom tekrarlayıp durur ve bir türlü istediğimiz kiloya inememe, istediğimiz kıyafetleri giyememe ve kendimizi sürekli rahatsız hissetmeye devam etmeye neden olur.

Öncelikle bu durumun bize uzun sürede kilo artışı, insülin direnci , bel çevresinde yağlanma gibi zararlar verdiğini kabul etmeliyiz. Çünkü tatlı olarak istediğimiz şey sadece basit şeker ve vücutta insülin hormonunun  yükselmesine yol açıyor. İnsülin hormonundaki bu yükselme durumu ise insülin direnci ve ilerde şeker hastası (diyabet) olmamıza büyük etken ! Yani ‘Canım tatlı istiyor sendromu’ hiç de öyle masum bir durum olmamakla beraber önlenmesi ve atlatılması gereken  bir durumdur.

Peki nasıl önleyebiliriz?  Bu tehlikeli durumu nasıl basit bir şekilde atlatabiliriz?

SORU 1 :

Gerçekten tatlı mı istiyorsun, yoksa Duygusal bir açlık mı hissediyorsun?

Önce durup bir düşünmek lazım. Tatlı istememize neden olan şey aslında sadece canımızın sıkılması, moralimizin bozuk olması veya üzgün olmamız olabilir. Bu durumda aslında ne yesek doymayacağız veya yediğimiz herhangi bir şey ruh halimize çare olmayacak . Duygusal açlık hissettiğimiz durumda yapılacak en güzel şey; yarım saat yürüyüşe çıkmak, nefes egzersizi yapmak ,1 büyük bardak su içmek ve sevdiğiniz ve size iyi gelecek biriyle sohbet etmektir. Böylece hem ruh halimizi biraz değiştirmiş hem de yüksek ve gereksiz kalori almaktan kurtulmuş oluruz .

SORU 2 :

Gerçekten  tatlı mı istiyorsun, yoksa susamış olabilir misin?

Tatlıya düşkün olan insanların genellikle yemekten hemen sonra , gün içinde az su içtiğinde ve tuzlu besinler tükettiğinde daha çok tatlı tüketmek istedikleri görülmüştür. Hepsinin ortak noktası SU İÇME İHTİYACININ TATLI İSTEMEKLE KARIŞTIRILMASIDIR. O yüzden yemekten hemen sonra 1 bardak su içmeniz ve en son ne zaman su içtiğimizi hatırlayıp su veya bitki çayı ile sıvı takviyesi yapmalıyız. Böylece güzel midemiz suyla dolduktan sonra tatlıya da yer bırakmamış oluruz.

SORU 3 :

Regl dönemin yaklaşıyor ve tatlı bir şeyler mi yemelisin? Emin misin?

20 günde bir regl siklusuna giren biz kadınlar 1 hafta regl öncesi hafta, 1 hafta regl haftası derken ayın yarısını tatlı yeme bahanesiyle kendimizi bu konuda haklı çıkarmaya çalışıyoruz sanırım. Ama diyet sürecinde bu durumu 2-3 gün yaşıyoruz sadece onu da kolay bir şekilde atlatabiliriz. Mesela kuru meyveler yoğun enerjili ve doğal şeker içeren besinlerdir. Kuru hurma ve kuru  kayısıları ezip tarçın ve kakao ekleyip , hindistan ceviziyle süsleyerek kendimize kahvenin yanına sağlıklı  atıştırmalıklar yaratabiliriz. Ya da 3-4 adet kuru meyve yiyerek tatlı isteğimizi geçiştirebiliriz.

SORU 4 :

Her şeye rağmen canın gerçekten tatlı bir şeyler istiyor, peki ne yapabilirsin?

-Bitter çikolata

Çikolata olarak bitter çikolata seç ve yavaşça, tadına vararak yemeyi dene. %70-80 kakao içeren bitter çikolatalardan 4 kare tüketebilirsin.

-Büyük bir meyve ye!

Mevsimine göre  şeftali, muz, yaş hurma, portakal gibi meyvelerin üzerine tarçın veya hindistan cevizi ekleyebilirisin. Lif içeriği yüksek büyük meyveler tercih ettiğinde alacağımız maksimum kalori 150 kaloridir. Hem tatlı isteğini karşılar hem de hem doyurur.

-Meyveli yoğurdunu kendin yap !

1 kase  light yoğurda şeftali, armut gibi meyveleri doğrayarak , tarçın veya  kakao, hindistan cevizi ekleyerek kendi meyveli yoğurdunu yapabilirsin. Hem çok lezzetlidir hem de tatlı isteğini karşılarken yüksek kalori almaktan kurtulmuş olursun.

Farklı ve lezzetli bir puding yap !

Light süt, chia tohumu, muz ve ananas gibi meyvelerle ve kuru kayısı gibi kuru meyveler kullanılarak yapılan Chia pudingleri hem tatlı isteğine çare olur, hem liften zengin ve doyurucudur. Bu şekilde az malzemeyle az kalorili hafif ve lezzetli bir tatlı üretebilirsin.

-Aromalı Meyve çayı iç

Elma – Tarçın  , Ananaslı Açaili, Roibos Vanilyalı bitki çayları damak tadına uygun, tatlı isteğine birebir çaylardır. Özellikle geceleri tatlı krizleri durumunda deneyebilirisiniz.

 

CEVAP VER